+380948101009; 0322201009

Air Protein розробив метод виготовлення аналогу м’яса з вуглекислого газу. Спираючись на практичний досвід NASA вирощування їжі на борту космічного корабля, Air Protein запевняє, що розроблена ними технологія зможе виробляти білок за лічені години. 

Про це повідомляє Інститут харчових технологій в США.

Наразі для виготовлення звичайного стейку потрібно більше двох років, а також багато земних та водних ресурсів. До цього довготривалого процесу насамперед входить вирощування корови, яке продукує викид значної кількості парникових газів. Про це говорить Ліза Дайсон, генеральний директор і співзасновник компанії Air Protein:

"Якщо ми хочемо зробити процес виготовлення їжі більш ефективним та стабільним, щоб прогодувати населення планети, що постійно зростає, нам необхідо зосередитись на впровадженні нових технологіях.” Саме тому компанія Air Protein розробила метод виготовлення альтернативних м’ясних продуктів з вуглекислого газу на базі ідей NASA.

Процес виготовлення м'яса “на повітрі” схожий на приготування йогурту. Все починається із закваски в посудині для бродіння. Air Protein поєднує такі елементи повітря, як вуглекислий газ, кисень та азот, а також додає воду і мінеральні поживні речовини. Кінцевий продукт — повноцінний білок, збагачений усіма незамінними амінокислотами.

Щоб надати такому білку текстуру та аромат різних видів м'яса — курки, свинини або яловичини — під час виробництва Air Protein використовує поєднання тиску, температури та кулінарних прийомів. І це відбувається швидко, на відміну від традиційного методу, для якого іноді потрібні роки на вирощування худоби, перш ніж їх м'ясо буде готове до споживання. Компанія-розробник запевняє, що для м’яса з повітря достатньо всього кілька днів. 

Здатність виготовляти білки, збагачені амінокислотами, за короткий проміжок часу може стати трансформаційним фактором для культури харчування у всьому світі.  Наприклад, Дайсон каже, що ферма Air Protein, за розміром світу Уолта Діснея, може виробляти таку ж кількість білка, що і традиційна білкова ферма розміром штату Техас. "Ця незалежність від земної площі означає, що їжу можна буде робити з мінімальним використанням ресурсів, вдень або вночі, під час дощу чи блискавки, а також у будь-яких кліматичних чи географічних умовах", - каже вона. Ця гнучкість може зробити постачання продовольства значно стабільнішою та безпечнішою.

Фото надане Air Protein для Institute of Food Technologists. 

Последние новости

Все
Наши новости
Новости отрасли
Показать еще ЗАГРУЖАЮСЬ... ЭЛЕМЕНТОВ БОЛЬШЕ НЕТ